Bölücülükten vazgeçmiyorlar… Şeyh Sait’in torunundan skandal sözler

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yapılan yola “Şeyh Said Bulvarı” verdiğini sosyal medyadan duyurmasıyla başlayan tartışma devam ediyor.

Büyük tepki toplayan kararın ardından siyasilerden peş peşe açıklamalar geldi.

Türkiye’de Şeyh Said gündemine ilişkin tartışmalar devam ederken, 1925 yılında başlattığı ayaklanmayla genç cumhuriyetin Musul ve Kerkük’ü kaybetmesine neden olan Şeyh Said’in torunu Mehmet Kasım Fırat sosyal medyadan skandal bir paylaşım yaptı.

Fırat paylaşımında “Balkanlar ve Kafkaslar’dan sürülen Rusların kılıç artıkları bu ülkeye bela oldu. Ey İttihatçıların torunları, bütün saldırılarınıza ve edepsizliklerinize karşı koyacağımızı unutmayın.” diye yazdı.

Fırat’ın paylaşımının tamamı şöyle:

“Osmanlının bakiyesinden başımıza bela olan bu gurüh, Balkan ve Kafkaslar’dan sürülen Rusların kılıç artıklarıdır. Aslında bunların Türklükle de alakası yoktur. Bu coğrafyanın yerleşik halkı olan Kürtlere ve onların değerlerine ahlaksızca saldırmaları bizler açısından kabul edilebilecek bir durum değildir.

Şeyh Said Efendi ve Arkadaşları 1925’te başlattıkları başkaldırı tamda bu kadroların İngilizlerle yaptığı işbirliği sonucunda Kürtleri imha ve yok etme politikalarına karşıydı. Ne ilginçtir ki bir Kurtuluş Mücadelesi 1919’da başlayıp bir yıl içerisinde başarıya ulaşmasıda bunun bir proje olduğunu bizlere göstermektedir. Şeyh Said Efendi ve Arkadaşlarının canları ve mallarıyla mücadele edip bedel ödedikleri bu dava Kürt halkına büyük bir miras bırakmıştır. Günümüzde Kürt toplumunda Marksistinden, Liberaline, Müslümanından, gayrimüslümüne hatta radikal sayılabilecek bazı ideolojilerin Şeyh Said Efendi ve Arkadaşlarına sahip çıkıp önemli bir duruş sergilemeleri manidardır.

‘Şuan da fani hayata veda etmek üzereyim. Halkım için feda olduğuma pişman değilim, yeter ki torunlarım düşmanlarıma karşı beni mahçup etmesinler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir