Türkiye’ye Mesafe Olarak Yakın Zihnen Uzak Gelişme: Yunanistan’da Seçim Kaybeden Muhalefet Liderinden İstifa

Türkiye’de tanıklık etmediğimiz bir olay Yunanistan’da yaşandı. Geçtiğimiz hafta Yunanistan’da yapılan seçimden hezimetle ayrılan Syriza Partisi’nin lideri Alexis Çipras istifa kararı aldı.

Yunanistan’da çok dikkat çeken bir gelişme yaşandı

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniden Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması sonrası altılı masanın ve birçok partinin daha desteklediği Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gündeme gelmişti. 

Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan karşısında girdiği her seçimi kaybetmesi üzerine yurttaşlar, Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi için günlerce sosyal medya da konuşulmuştu.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun ‘istifa etmeyeceğim’ sözleri sonrası yurttaşlar sessizliğe büründü. 

 Bu yıl arka arkaya iki seçim yaşayan Yunanistan’da çok dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

‘Olumsuz seçim sonucu bu döngünün başlangıcı olmalı ve olacak’

Geçtiğimiz aylarda  yapılan ilk seçimin ardından hükümet kurulamadığı için pazar günü gerçekleşen seçimlerde beklentinin altında kalan Syriza Partisi’nin lideri Alexis Çipras görevini bıraktığını açıkladı.

“Yeni bir döngü başlatmanın zamanı geldi. Olumsuz seçim sonucu bu döngünün başlangıcı olmalı ve olacak” diyen Çipras, parti içinde bir reform olması gerektiğinin de altını çizdi. 

2009 yılından beri partisinin lideri olarak görev üstlenen Çipras, 2015-2019 yılları arasında Yunanistan’ın başbakanı olarak görev almıştı.

‘Bu yolculuk tarihe bir iz bıraktı’

Yunanistan’ın 2000’li yılların başında yaşadığı ekonomik kriz sonrasında iktidara gelen Çipras ve partisi 2019’da Kiriakos Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi’ne yenilmişti. Pazar günü yapılan seçimlerde ise Syriza oyların yüzde 17.8’ini alırken Yeni Demokrasi ise oyların yüzde 40.5’inin desteğini almıştı.

Partiye yeni bir lider seçilmesi için yol açmak istediğini söyleyen ve aday olmayacağını vurgulayan Çipras, “Burada yaşanan her şeyden çok gurur duyuyorum. Bu zorlu yolculukta tavizler verildi, zor kararlar alındı, yaralanmalar ve kayıplar oldu fakat bu yolculuk tarihe bir iz bıraktı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir