Kül bulutu hayatı felç etti! Okullar tatil edildi, musluklardan çamur akıyor…

Rusya’nın doğusundaki Kamçatka Yarımadası’nda yer alan bir yanardağ Salı günü erken saatlerde patladı. Patlama sonrası çevre bölgeler kül tabakasıyla kaplandı.

20 KİLOMETREYE KADAR KÜL BULUTLARI YÜKSELDİ

Rusya’nın Kamçatka Bölgesi’ndeki en aktif yanardağ olarak bilinen Shiveluch Yanardağı yaklaşık 6 ay sonra yeniden harekete geçti.

Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Birimi Volkan Bilim ve Sismoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, yanardağ patlamasının ardından 15 ile 20 kilometre yüksekliğe kül bulutları yükseldi.

Kısa süre içinde yayılan küller yanardağının en az 50 kilometre yakınındaki yerleşim alanlarını kapladı.

HAYAT DURMA NOKTASINA GELDİ, OKULLAR TATİL EDİLDİ

Bölgeye yayılan küller hayatı durma noktasına getirdi. Bölge yönetimi karayollarının trafiğe kapatıldığını duyururken okullar da geçici bir süreliğine tatil edildi.

Evlerin içme suyu hatlarının da zarar görmesiyle musluklardan çamur aktığı ve bölge sakinlerine temiz tedarik edilmeye çalışıldığı duyuruldu.

Kamçatka Valisi Vladimir Solodov, şimdilik toplu tahliyeye gerek olmadığını belirterek sağlık sorunu yaşayan sakinlerin geçici olarak tahliye edilebileceğini vurguladı.

KIRMIZI ALARM: LAVLAR YOLLARI KAPATABİLİR

Bugün uluslararası ajansların geçtiği görüntülerde kül yığınının tıpkı kar gibi araçların ve evlerin üzerini kapladığı görülürken, yanardağdan yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Klyuchi köyü sakinleri, kül bulutunun bölgeyi karanlığa boğduğunu gösteren videolar yayınladı.

TASS haber ajansında yer alan bilgilere göre bölgede “kırmızı” tehlike alarmı verildi ve sıcak lav akıntılarının yolları kapatma riski olduğunu söylendi.

Rus basınında yer alan haberlerde kül kalınlığının8,5 santimetreyi bulduğu ve bunun 60 yıl sonra bir rekor olduğu vurgulandı.

Moskova’nın yaklaşık 6.600 kilometre doğusunda yer alan ve Pasifik Okyanusu’na uzanan Kamçatka Yarımadası, yaklaşık 30 aktif yanardağ ile dünyanın en yoğun jeotermal faaliyet alanlarından biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir