Bilge Yılmaz: Erdoğan kazanırsa sermaye kontrolleri genişleyecek

İyi Parti Ekonomi İşleri Başkanı Bilge Yılmaz, Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanması durumunda sermaye kontrollerinin genişleyeceğini yazarak “Bugün şirketlere 5 bin dolar gibi komik bir döviz limit getirenler haftaya bunu tamamen yasaklayabilir” ifadelerini kullandı.

Bilge Yılmaz, sosyal medya hesabından değerlendirmeler yaptı. Yılmaz, Merkez Bankası rezervleri tükenmek üzere olduğunu belirterek, her 8-9 milyar dolar cari açık verildiğini ve vatandaşların sisteme güvenmediği için dolar talep ettiğini kaydetti.

Bilge Yılmaz, paylaşımında şunları belirtti:

“Merkez Bankası rezervleri tükenmek üzere, her ay 8-9 milyar dolar cari açık veriyoruz, şirketler üretimlerini/ticaretini sürdürebilmek, vatandaşlar ise sisteme güvenmedikleri için dolar talep ediyor.

Burada cevaplanması gereken önemli bir soru var: Erdoğan bu pazar seçilirse 29 Mayıs’tan sonra piyasaların ihtiyacı olan doları nereden ve nasıl bulacak?

Tabii ki bulamayacak ve sermaye kontrolleri genişleyecek. Bugün şirketlere 5 bin dolar gibi komik bir döviz limit getirenler haftaya bunu tamamen yasaklayabilir.

Bunun sonuçları hepimiz için çok ağır olur.  

Ekonomi duracak  

Şirketler iflas edecek  

Karaborsa olacak  

İşsizlik artacak

Ekonomideki yıkımdan mümkün olan en az hasarla kurtulmak için hala bir şansımız var. Bunu heba etmeyelim.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir